DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA

Objev místa, které se dnes nazývá Dominikánská Republika je přisuzován velkému mořeplavci a objeviteli Kryštofu Kolumbovi. Při své objevné plavbě roku 1492 totiž Kryštof Kolumbus přistál u ostrova, jenž tehdy pojmenoval Hispaniola. Po svém návratu z výpravy do Nového světa popisoval ostrov slovy, kterými jenom z poloviny vystihl krásu objeveného místa. Psal o příjemném stínu pod palmami, které stínily nádherné řeky a poskytovaly útočiště ptactvu a květeně. Dokonce se i vyjádřil, že je to nejkrásnější místo na světě.

„Perla Karibiku“ – Dominikánská republika

Dominikánská republika (ostrov Hispanola) je součástí Velkých Antil a od dob Kryštofa Kolumba se toho z přírodních krás moc nezměnilo. Dominikánská republika nás stále ohromuje majestátnými horami, divokými řekami a kilometry písčitých pláží táhnoucích se kam až oko dohlédne. Ani o přepychové hotely a milionářské vily není Dominikánská republika nijak ochuzena. To je ale pouze jedna strana mince. Ta hezčí.

Na straně druhé stále zůstává Dominikánská republika chudou a zčásti negramotnou zemí. Barevné domečky postavené pouze ze dřeva místních palem, pobíhající děti, z nichž jen pár ví, co znamená slovo škola… Pokud se budete chtít projet autem – turisté pozor – Dominikánská republika nemá dopravní předpisy. O denních výpadcích elektrické energie ani nemluvě.

I když by to mohlo někomu připadat neuvěřitelné, tento koktejl, který Dominikánská republika nabízí turistům, jen málokoho neučaruje a nezanechá v něm trvalé následky. Skutečně je pravdou, co se říká: „Země se má zažít, pokud z ní chcete poznat co nejvíce.“ A Dominikánská republika je toho zářným příkladem.

Co nabízí Dominikánská republika?

Většina turistů je přesvědčena o tom, že pokud je jejich cílem Dominikánská republika nebo jakýkoli jiný tropický ostrov, ideální je lehnout si na slunnou pláž a vystavit tělo slunečním paprskům. To samozřejmě můžete. Dominikánská republika je pro tuto zábavu ideální, ale skýtá daleko více možností, které uspokojí požadavky i těch nejnáročnějších. Šnorchlování a koupání v nádherných a čistých vodách Karibiku, rybaření, plavání s delfíny…

Ze suchozemských aktivit nabízí Dominikánská republika sjezd vysokohorské řeky na raftu, pozorování pářících se velryb, slézání kaňonů a vodopádů, návštěva jezera Enriquillo a mnoho dalších. Navíc Dominikánská republika podporuje i nový módní trend, kterým se stala ekoturistika. Možností je opravdu nepřeberné množství, stačí si jen vybrat, čeho si srdce žádá a Dominikánská republika vám to již poskytne.

Současná situace Dominikánské republiky

V současné době tento ostrov hostí dvě země, dva různé jazyky, dvě kultury, které dokreslují tvářnost ostrova. Třetina území náleží Haiti, zbytek území (něco kolem 48 442km2) má v područí Dominikánská republika, jejíž úředním jazykem je španělština. Kdybychom se na mapě podívali na okolní ostrovy – na západě bychom našli Kubu a Jamajku, na východě Portoriko, na severu Bahamy a malé ostrovy Turks a Caicos.

Na omylu by ale byl ten, kdo by si myslel, že Dominikánská republika je stejná jako „naše“ evropské země. Jako by se tu někdy zastavil čas, věci nabíraly jinou hodnotu. Mentalita lidí v Dominikánské republice je odlišná a někdy naprosto nepochopitelná. Mnohdy se vám stane, že Vám lidi nebudou rozumět, co jim budete chtít sdělit. Je to dáno tím, že Dominikánská republika je směsí kultur – indiánské, španělské, černošské, evropské a americké. Není tedy divu, že se vše proplétá jako obrovské klubko a někdy se může stát, že se věci i trochu „zašmodrchají“. Stále má ale Dominikánská republika svoje osobité kouzlo, které nedokáže potlačit ani statut rozvojové země se špatnou ekonomikou.