RAFAEL TRUJILLO

Celým jménem Rafael Leonidas Trujillo Molina se narodil 24. října 1891 v San Cristobal v Dominikánské republice. Angažoval se v mnoha směrech a v roce 1930 se stal velitelem ozbrojených sil. Ve stejném roce potlačil vzpouru a kandidoval na post prezidenta. Toho se mu dostalo drtivou převahou volebních hlasů, které ale byly získány podvodem, jak se později skutečně prokázalo.

Trujilliho vláda

Během své vlády trvající téměř 30 let se Molina pasoval na jednoho z nejkrutějších a nejobávanějších diktátorů amerického kontinentu. K vynucení a dohlížení na pořádek používal tajnou policii, která měla zaručenou beztrestnost. Z tohoto statutu se její členové nebáli použít násilí, mučení a vražd. Po ničivém hurikánu, který se přehnal v témže roce, kdy dosedl na prezidentský post a téměř srovnal se zemí hlavní město Santo Domingo, nechal vystavět nové město pojmenované po sobě – Ciutad Trujillo. Roku 1936 dokonce přejmenoval nejvyšší horu Karibiku Pico Duarte na Pico Trujillo.

Přínosy zemi

Jeho vláda ale měla i několik světlých stránek. Zmodernizoval infrastrukturu, vyrovnal veškeré zahraniční dluhy a osvobodil tak zemi od závazků vůči ostatním zemím světa, ukončil americkou konkurzní správu a zavedl jednotnou národní měno – peso.

Rasismus, výstřednost a brutalita

Právě těmito vlastnostmi se zapsal do podvědomí všech občanů Dominikánské republiky. Roku 1937 nechal svolat, shromáždit a nakonec povraždit na 10 000 Haiťanů žijících na plantážích cukrové třtiny. Bílá pleť, bílá rasa. To byla jeho myšlenka, kterou se pokoušel prosadit do reálného světa. Proto podporoval imigraci z Evropy a Japonska. Původní obyvatelé černé pleti (původní Haiťané) byli nemilosrdně pronásledováni, týráni a deportováni.

Konec diktatury

V politice neměl konkurenci, své protivníky důsledně likvidoval a nikdo se mu tak neodvážil postavit do cesty. Dokonce začal roku 1960 osnovat atentát na venezuelského prezidenta. To už ale bylo příliš. Organizace amerických států uvalila sankce na Dominikánskou republiku. Hlasy z vnější i zevnitř volaly po změně vedení. A tak byl roku 1961 Trujillo zavražděn za pomoci CIA, když cestoval za jednou z četných milenek, které v hlavím městě měl.